GINOP Plusz-3.2.1-21-2021-00001 „A munkavállalók és vállalatok alkalmazkodóképességének és termelékenységének javítása a munkaerő fejlesztésén keresztül III. szakasz”

A kedvezményezett neve: G-PLAN ÉPÍTŐ Ipari és Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság

A képzések elnevezése és célja:

A képzés elnevezése: Személyi kompetenciafejlesztés

A képzés célja (Személyi kompetenciafejlesztés): a résztvevők többek között fejlesszék személyiségük működését.

A képzés elnevezése: Munkavállalói hatékonyságfejlesztés

A képzés célja (Munkavállalói hatékonyságfejlesztés): A képzésben résztvevők képesek legyenek a vállalat folyamatelvű megközelítésére, a tevékenységek logikus kapcsolódásának kialakítására, az átadási pontok felelősségeinek tisztázására, ezzel az átadások kockázatainak mérséklésére.

A képzés elnevezése: Együttműködés

A képzés célja (Együttműködés): A képzés célja, hogy a résztvevők egymással, vezetőjükkel és más területen dolgozókkal a munkavégzés során hatékonyan tudjanak együtt dolgozni

A szerződött támogatás összege: 6 264 000 Ft

A képzések részletes bemutatása:

A képzés részletes bemutatása (Személyi kompetenciafejlesztés): A cégünknél fontosnak tartjuk a munkatársak folyamatos képzését, nem csak szakmai, hanem személyes kompetenciák terén is. A személyes kompetenciák bizonyos mértékben fejleszthetők. A szakemberek segítségével a kollégák megismerhetnek olyan kommunikációs stílusokat, eszközöket, melyek segítségével képessé válnak tudatosan használni a verbális és nonverbális kommunikációs eszközöket, képesek lesznek a magabiztos megnyilvánulásra, és a csapaton belüli együttműködésre. Tudjuk, hogy a megfelelő személyi kompetenciákkal rendelkező személyek sokkal jobban képesek együttműködni, ami hatékonyabbá teszi a csapatmunkát. Ezzel csökkenteni lehet a kollégák közti feszültséget, stresszt, illetve mindez végső soron eredményesebb vállalati működést eredményez. Fontosnak tartjuk, hogy a munkavállalók is megértsék és lássák, hogy milyen gyakorlati előnyök származnak a személyi kompetencia fejlesztéséből. Szeretnénk, ha a képzésnek köszönhetően a munkavállalók képessé válnának az önismeretre, esetleges konfliktusok értelmezésére, kezelésére.

A képzés során megszerezhető kompetenciák:

  • A képzésben résztvevő ismeri a hatékony stresszkezelést, és képes a megfelelő alkalmazására.
  • A képzésben résztvevő képes a motivációs eszközök tudatos használatára
  • A képzésben résztvevő képes a magabiztos megnyilvánulásra.
  • A képzésben résztvevő képes a hatékony időgazdálkodásra.

A képzési program célja, hogy a résztvevők többek között fejlesszék személyiségük működését.

Tartalma: A személyiség működése, Önismeret, Stresszkezelés, Megoldási stratégiák, Motiváció, Időgazdálkodás.

A képzés részletes bemutatása (Munkavállalói hatékonyságfejlesztés): A résztvevők képesek lesznek megkülönböztetni a folyamatok különböző szintjeit és annak megfelelően eljárni. A folyamatok teljes lefutásának egészben történő vizsgálata – elemzése, értékelése teszi lehetővé a hatékony működést és átláthatóságot. A résztvevők megismerkednek a döntési mechanizmusokkal, képesek lesznek széles összefüggésekben gondolkodni, elsajátítsák a változás szükségességét felismerő szemléleteket, továbbá képesek lesznek átlátni és nyomon követni a rájuk bízott projektet az első lépéstől az utolsó simításokig, visszamérésig. A projektmenedzsmenti tudás alkalmazásával a minőségi és szakmai célok kevesebb időráfordítással és költséggel érhetők el. Komplexitást, nagyobb átláthatóságot tudunk elérni vele, jelentősen csökkenthetjük a felmerülő kockázatokat és fokozni tudjuk a motivációt is.

A képzés során megszerezhető kompetenciák:

  • A résztvevő képes a vállalat folyamatelvű megközelítésre, a tevékenységek logikus kapcsolódásának kialakítására.
  • A résztvevő képes az átadási pontok felelősségeinek tisztázására, az átadások kockázatainak mérséklésére.
  • A résztvevők képes megkülönböztetni a folyamatok különböző szintjeit és annak megfelelően eljárni.
  • A képzésben résztvevő ismeri a projektekhez kapcsolódó alapokat, feladatokat.
  • A képzésben résztvevő képes a projekttervezésre.
  • A képzésben résztvevő ismeri és képes alkalmazni a projektmegvalósítás folyamatait.
  • A képzésben résztvevő ismeri és képes alkalmazni a változás folyamatait.

Tartalma: Projektmenedzsment, Folyamatmenedzsment, Változásmenedzsment

A képzés részletes bemutatása (Együttműködés): A képzésben résztvevő megismeri az együttműködés elméleti hátterét, illetve az együttműködést támogató technikákat és képessé válik azok alkalmazására. A képzés bemutatja az együttműködési stratégiákat az egyéni és csoportos érdekek mentén, foglalkozik az egyén- és csoportnyomás szerepével és hatásával, a csoportszerepekkel, a csoportok működési folyamataival és annak befolyásolásával. A résztvevők képessé válnak a csoport irányítására és motiválására. További tartalmi elemek:

  • Az elvárható és a nem elvárható viselkedési formák azonosítása
  • Közös cél szerepe
  • Együttműködést gátló tényezők
  • Versengés – együttműködés hatása az eredményességre
  • Tudatos csoport alakítás módszerei
  • Az együttműködést növelő módszerek alkalmazása

A képzések tervezett befejezési dátuma: 2025.01.31.